Wręczono Medale Św. Wojciecha i Medale Księcia Mściwoja II
Marta Formella z Urzędu Miasta w Gdańsku poinformowała w poniedziałek wieczorem, że Medale Księcia Mściwoja II i św. Wojciecha wręczono podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa.
Medale św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II ustanowiła w 1996 r. Rada Miasta Gdańska. Są przyznawane obywatelom polskim i zagranicznym, instytucjom i organizacjom za wybitne zasługi na rzecz naszego miasta.
Medale św. Wojciecha otrzymali: prof. dr hab. inż. Kazimierz Darowicki - za wybitne osiągnięcia naukowe i wdrożeniowe oraz za powołanie w Gdańsku jednego z największych europejskich korozyjnych ośrodków dydaktyczno-badawczych.
Kolejny nagrodzony - Maciej Grabski - otrzymał medal za zbudowanie i utworzenie centrum biznesowego i biurowego Olivia Business Centre stanowiącego nowoczesną i innowacyjną wizytówkę Gdańska.
Trzecią nagrodzoną została prof. dr hab. Dorota Kolak-Michalska - za dokonania artystyczne sławiące Gdańsk poza granicami.
Medale Księcia Mściwoja II otrzymali: Natalia Partyka - za wybitne osiągnięcia sportowe; rektor Uniwersytetu Gdańskiego - prof. dr hab. Piotr Stepnowski - za podniesienie rangi wśród europejskich uczelni wyższych i Komitet Obrony Demokracji – Region Pomorze - za działania na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego oraz za obronę Konstytucji RP.
Medale zaprojektował gdański rzeźbiarz i grafik Wawrzyńca Sampa.
Medal św. Wojciecha na awersie ma postać św. Wojciecha z pastorałem, dynamicznie kroczącego po drewnianym moście i błogosławiącego wczesnośredniowiecznemu Gdańskowi, którego charakterystyczny pejzaż widoczny jest z prawej strony awersu. Rewers medalu to herb Gdańska i napis "Gdańsk dziękuje".
Medal Księcia Mściwoja II na awersie przedstawia popiersie księcia. W otoku na wstędze napis: książę Mściwoj II 1266-1294 oraz godło Pomorza na tle królewskiego orła Przemysława II, będące symbolem mądrej polityki, jaką konsekwentnie prowadził Mściwoj II. Rewers prezentuje kompozycję historycznych budowli gdańskich i maksymę miasta "Nec teemre nec timide" (Ani pochopnie, ani nieśmiało). (PAP)
kszy/ joz/