W czwartek prezydent Francji z wizytą w Polsce; spotka się z premierem i prezydentem
Prezydent Francji najpierw spotka się z szefem polskiego rządu. Rozmowy rozpoczną się o godz. 12.10. Na 13.10 zaplanowano oświadczenia dla mediów obu polityków.
Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, przywódcy omówią kwestię niesienia dalszej pomocy Ukrainie oraz bieżące wydarzenia międzynarodowe i przyszłość relacji transatlantyckich. Rozmowy będą dotyczyć także priorytetów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpoczyna się 1 stycznia 2025 roku.
Sam Donald Tusk poinformował we wtorek, że Emmanuel Macron ma poinformować podczas swojej wizyty w Warszawie o szczegółach rozmów, które w sobotę odbyły się w Paryżu podczas otwarcia katedry Notre Dame. Spotkał się on wówczas z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem oraz prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Na spotkaniu omówiono kwestie dotyczące wojny w Ukrainie.
Z kolei spotkanie Dudy i Macrona rozpocznie się o godz. 15 w Pałacu Prezydenckim.
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak poinformował, że czwartkowe spotkanie prezydentów Polski i Francji będzie kontynuacją rozmów, które odbyły się w miniony weekend podczas ponownego otwarcia paryskiej katedry Notre Dame. Jak mówił, bezpośrednio po uroczystościach w katedrze, prezydenci odbyli rozmowy kuluarowe w Pałacu Elizejskim.
"Wizyta odbywa się w szczególnym momencie. Sytuacja międzynarodowa jest coraz bardziej skomplikowana. Trwa rosyjska agresja na Ukrainę, rząd w Gruzji podjął decyzję o zamrożeniu relacji z UE, co wywołało ogromne protesty społeczne, komplikuje się też sytuacja na Bliskim Wschodzie. Równocześnie stoimy u progu naszej prezydencji w Radzie UE, a za nieco ponad miesiąc nastąpi zmiana administracji w Stanach Zjednoczonych i ponowne objecie urzędu prezydenta przez Donalda Trumpa. To wszystko znajdzie odzwierciedlenie w tematyce rozmów" - zapowiedział prezydencki minister.
Jak dodał, prezydenci omówią perspektywy dalszego wsparcia dla Ukrainy w walce z rosyjską agresją, sytuację w Gruzji i na Bliskim Wschodzie. Ważnym tematem będzie rozwój relacji transatlantyckich i współpraca z prezydentem Trumpem, co - jak zaznaczył - ma związek z priorytetami polskiej prezydencji w Radzie UE.
Podkreślił, że bardzo ważnym tematem rozmów będą też kwestie dwustronne. "Francja należy do grona najważniejszych partnerów politycznych i gospodarczych Polski, a szczególnie ważnym i perspektywicznym obszarem naszych relacji jest współpraca zbrojeniowa, która również będzie przedmiotem jutrzejszych rozmów" - poinformował Pawlak.(PAP)
reb/ sdd/ mow/