1 grudzień 2022

W KGP powołano Biuro Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej

zdjęcie: W KGP powołano Biuro Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej / fot. PAP
fot. PAP
W Komendzie Głównej Policji powołane zostało Biuro Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej. Dyrektorem biura została insp. Magdalena Nguyen-Fudala.
REKLAMA

Mł. insp. Anna Kędzierzawska z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji przekazała PAP, że od czwartku w Komendzie Głównej Policji funkcjonuje Biuro Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej. "Podczas uroczystości z udziałem kierownictwa polskiej policji, zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej wręczył rozkaz o powierzeniu obowiązków na stanowisku dyrektora BZPE KGP insp. Magdalenie Nguyen-Fudale" - podkreśliła.

"Nowo powstałe Biuro Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej KGP składać się będzie z czterech wydziałów: dw. z Przestępczością Gospodarczą, dw. z Korupcją, ds. Odzyskiwania Mienia oraz Wsparcia Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej" - wyjaśniła policjantka.

Wskazała, że do zadań nowego biura należeć będzie m.in. identyfikowanie, monitorowanie, analizowanie i prognozowanie obszarów zagrożonych przestępczością gospodarczą oraz dokonywanie oceny stanu zagrożenia przestępczością gospodarczą na terenie kraju. "Biuro będzie również się zajmować opracowywaniem i wdrażaniem kierunków oraz sposobów skutecznego rozpoznawania, zapobiegania i ujawniania przestępstw o charakterze gospodarczym, a także udzielaniem wsparcia i bezpośredniej pomocy komórkom organizacyjnym policji zwalczającym przestępczość gospodarczą" - tłumaczyła.

Zaznaczyła przy tym, że przestępczość ekonomiczna charakteryzuje się tendencją wzrostową, zarówno pod "względem ilościowym, jak i jakościowym". "Stosowane mechanizmy przestępcze ewoluują, ulegając modyfikacjom oraz dostosowaniu do rzeczywistości gospodarczej, finansowej i prawnej" - podała.

"Specyfika przestępczości ekonomicznej, należącej do najbardziej skomplikowanych czynów zabronionych, wymaga biegłej znajomości przepisów prawa karnego i procesowego, umiejętności stosowania przepisów ustaw szczególnych, a także dużej wiedzy merytorycznej i doświadczenia zawodowego" - przekazała.

"Szeroki zakres przestępczości, obejmujący m.in. oszustwa związane z funkcjonowaniem rynku finansowego, przestępczość ubezpieczeniową, przestępczość kryptowalutową, przestępczość związaną z funkcjonowaniem rynku gier hazardowych, przestępczość na rynku farmaceutycznym, nielegalny obrót i składowanie odpadów powoduje konieczność powstania wyspecjalizowanej komórki organizacyjnej (BPZE) w strukturach KGP" - podkreśliła.

Jak zapewniła kluczowym aspektem w zwalczaniu przestępczości ekonomicznej jest także konfiskata majątków przestępców. "Umiejscowienie w strukturze BZPE krajowego Biura ds. Odzyskiwania Mienia, umożliwi prawidłową, szybką i skuteczną wymianę informacji z punktami kontaktowymi usytuowanymi w innych państwach UE, Afryki Południowej, Ameryki Łacińskiej i Azji. Zapewni to bezpośredni dostęp do zbiorów danych, zawierających informacje istotne dla ustalenia i odzyskiwania mienia pochodzącego z czynów przestępczych" - wyjaśniła.

"Nowo utworzona, wyspecjalizowana struktura wzmocni realizację czynności w zakresie nadzorowania, koordynowania i wspierania ukierunkowanych na zwalczanie przestępczości ekonomicznej działań, prowadzonych przez Komendy Wojewódzkie i Stołeczną Policji, które jak podkreślano wielokrotnie, z początkiem roku zostaną zasilone znaczną liczbą etatów. Będzie również miała znaczący wpływ na inicjowanie i prowadzenie współpracy z organami administracji rządowej, sądami, prokuraturą, instytucjami państwowymi, a także podmiotami prywatnymi" - dodała mł. insp. Anna Kędzierzawska.(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Pruszków
-0.6°C
wschód słońca: 07:09
zachód słońca: 16:32
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pruszkowie

kiedy
2023-02-06 19:00
miejsce
Restauracja Oddeca, Pruszków,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 17:30
miejsce
Centrum Kultury i Sportu w...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 20:00
miejsce
Centrum Kultury i Sportu w...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 17:00
miejsce
Centrum Kultury i Sportu w...
wstęp biletowany