1 grudzień 2022

Policja wyprowadziła z Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie protestujących członków Agrounii

zdjęcie: Policja wyprowadziła z Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie protestujących członków Agrounii / fot. PAP
fot. PAP
Policja wyprowadziła w czwartek z Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie 33 protestujących członków Agrounii, w tym jej lidera Michała Kołodziejczaka. Rolnicy około południa weszli do gabinetu wojewody i odmówili wyjścia.
REKLAMA

Rzecznik KWP w Lublinie nadkom. Andrzej Fijołek poinformował, że 33 osoby zostały w czwartek po południu wyprowadzone z budynku Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

"Protestujący mimo próśb i negocjacji powiedzieli, że będą urząd okupować, dlatego została podjęta decyzja, żeby wyprosić państwa. Kiedy nie zostało to zrobione, wówczas padło z naszej strony wyraźne ostrzeżenie" - powiedział.

"Większość osób w asyście policjantów zeszła o własnych siłach schodami do wyjścia. Część stawiała czynny i bierny opór, dlatego takie osoby zostały wyniesione na zewnątrz do radiowozu" – powiedział nadkom. Fijołek dodając, że te osoby zostały zatrzymane, przewiezione do komendy, gdzie funkcjonariusze ustalą czy odpowiedzą za naruszenie miru domowego lub niewykonywanie poleceń policjantów.

Reporter PAP obecny podczas interwencji w urzędzie widział policjantów wyprowadzających protestujących. Część osób wychodziła w asyście funkcjonariuszy, a kilka osób zostało wyniesionych za ręce i nogi z urzędu.

Wojewoda Lech Sprawka podczas konferencji prasowej po spotkaniu z delegacją powiedział, że nie został poinformowany o planowanym proteście w obrębie urzędu, ale spotkał się z przedstawicielami Agrounii. Podczas rozmowy - podał wojewoda - delegaci zażądali interwencji rządu w związku z niskimi cenami kukurydzy, pszenicy, rzepaku i sprzeciwiali się sprowadzaniu do Polski zbóż z Ukrainy. Jednocześnie zadeklarowali, że nie opuszczą pomieszczeń urzędu do czasu spełnienia swoich żądań.

Sprawka przypomniał dziennikarzom, że Urząd Wojewódzki jest elementem infrastruktury krytycznej państwa i nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia dla jego okupacji. "Następuje naruszenie ładu i porządku demokratycznego" – powiedział.

Odnosząc się do zarzutów lidera Agrounii powiedział, że w poniedziałek rano otrzymał z Lubelskiej Izby Rolniczej sygnał o skupach, które nie przyjmują od polskich rolników zboża, bo mają pełne zbiorniki. Z prośbą o rozpoznanie sprawy zwróci się do wicewojewody Roberta Gmitruczuka, który nadzoruje Wydział Środowiska i Rolnictwa. Wicewojewoda i dyrektor Wydział Rolnictwa nawiązali w tej sprawie kontakt ze służbami celno-skarbowymi, żeby sprawdzić czy tzw. zboże techniczne (wykorzystywane np. do produkcji pelletu do opału - PAP) z Ukrainy jest nielegalnie wykorzystywane do produkcji mąki.

Zdaniem Sprawki, nie można w tej chwili rzucać oskarżeń i mówić, że to jest powszechne zjawisko. "Od poniedziałku ruszamy z kontrolą i jeżeli namierzymy konkretny podmiot, będziemy kierować zawiadomienia do organów ścigania" - powiedział.

Natomiast odnosząc się do formułowanego przez Agrounię żądania ograniczenia przewozu zboża przez granicę polsko-ukraińską wojewoda stwierdził, że nie jest to w jego kompetencji. Zadeklarował przekazanie stanowiska protestujących premierowi Mateuszowi Morawieckiego i wicepremierowi Henrykowi Kowalczykowi.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Pruszków
-1.2°C
wschód słońca: 07:09
zachód słońca: 16:32
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pruszkowie

kiedy
2023-02-06 19:00
miejsce
Restauracja Oddeca, Pruszków,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 17:30
miejsce
Centrum Kultury i Sportu w...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 20:00
miejsce
Centrum Kultury i Sportu w...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 17:00
miejsce
Centrum Kultury i Sportu w...
wstęp biletowany