reklama
kategoria: Kraj
27 grudzień 2024

Od niemal 10 lat przepisy umożliwiają zawieranie ślubów cywilnych w plenerze

zdjęcie: Od niemal 10 lat przepisy umożliwiają zawieranie ślubów cywilnych w plenerze / fot. PAP
fot. PAP
Wiosną minie 10 lat odkąd śluby cywilne mogą odbywać się poza urzędem. Urzędnicy, z którymi rozmawiała PAP, podkreślają, że zainteresowanie ceremoniami w plenerze rośnie.
REKLAMA

Z początkiem marca 2015 r. weszła w życie nowelizacja Prawa o aktach stanu cywilnego, liberalizująca możliwość zawierania ślubów poza urzędem stanu cywilnego. Do tej pory było to możliwe jedynie w szczególnych przypadkach - jak pobyt w szpitalu czy więzieniu; teraz ceremonie mogą odbywać się w plenerze bez szczególnego powodu.

Zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego (USC) w Warszawie Robert Szlachetka powiedział PAP, że od wprowadzenia takiej możliwości chętnych na ślub cywilny poza urzędem przybywa. "W pierwszym roku było to 100 ślubów, a w 2024 - 360. Tendencja z roku na rok jest przyrostowa - o ok. 15 proc." - zaznaczył. W stolicy dużym zainteresowaniem przyszłych małżonków cieszą się kompleksy pałacowe. To m.in. Pałac Na Wyspie, Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich, Zamek Ujazdowski, Pałac w Wilanowie, a także Pałac Kultury i Nauki.

Warszawscy nupturienci zawierają również małżeństwa w restauracjach, barkach na Wiśle, hotelach i swoich domach i ogrodach. "Śluby w plenerze nie są tak ekstrawaganckie jak niektórym się wydaje. Rzeczywistość to nie amerykański film. Na ślub w balonie nikt się nie zgodzi, ponieważ zgodnie z zapisami ustawy o aktach stanu cywilnego ceremonia musi być przede wszystkim bezpieczna i godna" - podkreślił Szlachetka.

W Gdańsku popularne są m.in. obiekty należące do Muzeum Gdańska, np. Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa i Twierdza Wisłoujście. "Chętnie wracamy do dworu Artusa, ponieważ jest to jedna z najpiękniejszych sal w Gdańsku, z wielkimi tradycjami. Zainteresowanie tym miejscem jest naprawdę duże. Będziemy mieli także ślub w Muzeum II Wojny Światowej" - przekazała PAP kierownik USC w Gdańsku Grażyna Gorczyca.

Jeden ze ślubów, który zapadł w pamięci urzędniczce, odbył się w hali sportowej Olivia - na lodowisku. "Ślub zawierali nasi olimpijczycy - hokeiści, a w uroczystości uczestniczyły wszystkie grupy ze szkółek. Uformowany został szpaler z kijów hokejowych dla młodych, którzy na ceremonię przyjechali na łyżwach. Ja też dostałam propozycję założenia łyżew, ale ponieważ od dwudziestu lat nie jeździłam, wybrałam jednak bezpieczne miejsce na podeście" - powiedziała.

W Szczecinie w 2024 r. udzielono 196 ślubów w plenerze - o 16 więcej niż w 2023 r. - poinformowała kierownik USC w Szczecinie Anna Żbikowska. Jeden z nich odbył się na stadionie klubu piłkarskiego Pogoni Szczecin. Ceremonia zorganizowana została w dniu meczowym, na trybunach - w obecności kibiców zespołu z Pomorza.

"Jeden z ciekawszych ślubów, którego miałam przyjemność udzielić, odbył się w Różance. Panna młoda szła z tatą, który prowadził ją do miejsca ceremonii przez różany szpaler. Wyglądało to przepięknie" - powiedziała. "W mojej pamięci szczególne miejsce ma też ślub, który odbył się podczas wydarzenia "Rowerowy Szczecin". Para młoda przyjechała na rowerach, wzięła ślub i odjechała ze wszystkimi gośćmi" - wskazała.

Z-ca kierownika USC w Poznaniu Krzysztof Konarski udziela ślubów cywilnych od ponad 20 lat. Najbardziej urzekają go śluby zawierane w przydomowych ogródkach. "Taka uroczystość organizowana przez nowożeńców ma wtedy bardzo indywidualny charakter, do takich miejsc dobrze się wraca" - przyznał. Najczęściej wybieranymi lokalizacjami poza urzędem są z kolei ogródki przy restauracjach i hotelach. Oprócz tego ceremonie odbywały się w innych nietypowych miejscach, takich jak plaża nad jez. Kierskim, pomost, w teatrach, kinach czy Centrum Kultury Zamek.

W Krakowie na śluby cywilne poza urzędem najczęściej wybierane są teatry, tarasy widokowe, hotele, barki, ogrody Muzeum Archeologicznego czy ogrody Wawelu - poinformowała zastępca kierownika USC w Krakowie Anita Zych. W 2024 r. takich uroczystości odbyło się prawie 240 i z każdym rokiem liczba ta rośnie. "Teatr Słowackiego, Pałac pod Baranami czy Pałac Krzysztofory, to niewątpliwie jedne z najbardziej urokliwych i przyciągających miejsc na mapie Krakowa" - przyznała. Pary młode często decydują się na piękne oprawy muzyczne, własną aranżację wystroju, a także inne nietypowe dla tej uroczystości elementy, np. wzajemne złożenie sobie własnej przysięgi. „Około trzy lata temu miałam prośbę i zarazem ogromną przyjemność, przeczytać na ślubie fragment z +Uczty+ Platona” - powiedziała.

Na śluby cywilne "poza lokalem" w nietypowych, ale zarazem magicznych miejscach Krakowa decyduje się też dużo cudzoziemców. "Często mówią, że tak zakochali się w Krakowie, że chcą właśnie tutaj zawrzeć związek małżeński" - podkreśliła Zych.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 r. zawartych zostało ponad 145 tys. małżeństw, a rozwiązanych ponad 212 tys. Zgodnie z ustawą zawarcie związku małżeńskiego poza USC jest możliwe po złożeniu wniosku. W takiej sytuacji oprócz opłaty skarbowej za sporządzenie aktu małżeństwa pobierana jest opłata dodatkowa w wysokości 1000 zł. Miejsce, w którym zawierany jest ślub cywilny musi być bezpieczne i godne. Jeżeli tak nie jest, kierownik urzędu odmawia udzielenia ślubu w terenie. (PAP)

Krzysztof Blusiewicz

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Pruszków
0.6°C
wschód słońca: 07:32
zachód słońca: 16:02
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pruszkowie

kiedy
2025-01-19 16:00
miejsce
Centrum Kultury i Sportu w...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 16:00
miejsce
Sala Widowiskowa Zespołu Mazowsze,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 19:00
miejsce
Centrum Kultury i Sportu w...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Klubokawiarnia Stacja Komorów,...
wstęp biletowany